Ako vybrať kultivátor?

Kultivátor prekyprí pôdu a zaistí vám stabilne kvalitnú úrodu

Prekyprenie a prevzdušnenie pôdy, uvoľnenie jej zhutnenej vrstvy, premiešanie hnojivami alebo kompostom a rozomletie buriny. To všetko zvládne správne vybraný kultivátor, ktorý vám dopomôže k bohatej úrode každý rok. Nezáleží pritom, či pestujete zemiaky, jahody alebo kvety. Požiadavky na tento stroj by sa mali odvíjať predovšetkým od rozmerov vašej záhrady.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 6 min.

Aký kultivátor podľa pohonu

Aký elektrický kultivátor

Elektrický kultivátor disponuje nižším výkonom ako benzínové stroje, a svoje uplatnenie tak nájde na menších a pravidelne udržiavaných záhradkách. Je ideálny na ľahkú pôdu, nie je teda určený pre neobrobené plochy. Je ľahší ako kultivátory so spaľovacím motorom. To znamená jednoduchšiu manipuláciu, jeho prevádzka je ekologická, tichá a tiež menej náročná na údržbu. Pri jeho prevádzke ste závislí na zdroji energie a na dĺžke elektrického kábla.

Kultivátory elektrické

Benzínový

Benzínový kultivátor je zárukou vysokého výkonu a nezávislosti na elektrickej energii. Motorový kultivátor využíva väčšinou štvortaktné motory s objemom do 200 ccm. Výkon sa pohybuje medzi cca 3-5 kW. Ide o najvhodnejšiu voľbu pre odľahlé a veľké pozemky. S veľkým výkonom sa však pripravte aj na vyššiu hmotnosť a celkovo horšiu ovládateľnosť stroja. Nevyhnete sa tiež pravidelným údržbám a doplňovaniu prevádzkových kvapalín.

Kultivátory benzínové

Ručné

Ručný kultivátor nepotrebuje k svojmu pohybu motor - poháňate ho vy. Jedná sa o najrôznejšie rycie vidly alebo valce. Oceníte ich pri zbavovaní sa buriny na veľmi obmedzených plochách (skleníky, malé záhony alebo hrantíky).

Ručné kultivátory

Akumulátorový

Aku kultivátor ponúka podobné parametre, ako jeho elektrická verzia. Je ľahký, jednoducho manipulovateľný a vhodný na menšie záhradky, ktoré sú pravidelne obrábané. V tomto prípade však nie ste obmedzení dĺžkou prívodného kábla. Energia je uložená v akumulátore, ktorý je potrebné dobíjať. U niektorých značiek je možné rovnaký akumulátor používať pre rôzne stroje.

Kultivátory

Ďalšie rady, tipy a inšpiráciu nájdete na našej stránke Jarné práce na záhrade.

Rotavátory a kultivátory

Rotavátor

Poznáte ho podľa rotujúcich hviezdic, ktoré poháňajú stroj dopredu a pritom prevzdušňujú do hĺbky 15 cm. Jedná sa o skvelý stroj na zaorávanie hnojiva, rašeliny a mulča na menších pozemkoch. Pôdu však nezorie do hĺbky a nerozomelie burinu, iba ju vytiahne na povrch.

Kultivátor

Je oveľa výkonnejší, teda sa hodí na väčšie pozemky. Dokáže pôdu zorať do hĺbky a nakypriť ju medzi riadkami, zvládne tiež vyorať plodiny, rozdrviť burinu a je multifunkčným pomocníkom. Vďaka kompatibilným prídavným adaptérom môže ťahať rôzne radlice, valce a v lete pomáhať s obracaním sena.

Základné požiadavky na záhradný kultivátor

Terén záhrady

Členitosť a terén záhrady by mal zohrávať najväčšiu úlohu vo výbere kultivátora. S rastúcou plochou rastú požiadavky na výkon stroja a šírku jeho záberu. Vyšší výkon je nutný aj v ílovitej pôde s ťažkým podložím. Kopcovitý terén využije pojazd a ďalšiu nápravu.

Hĺbka orania

Ako často a ako veľmi do hĺbky pôjdete, by malo váš výber ovplyvniť hneď v druhom rade. Elektrický stroj s nižším výkonom je vynikajúcou voľbou pre ľahké obrábanie. Vysoký výkon benzínového kultivátora so spaľovacím motorom je perfektnou voľbou pre hlbokú orbu.

Ergonómia a obsluha

Jednoduchosť obsluhy je u ťažkého stroja zásadnou požiadavkou. Tým skôr, pokiaľ s ním budete manipulovať v kopcovitom teréne. Tam oceníte pojazdové kolieska, ktoré kultivátor poženú, a vy tak budete predovšetkým riadiť smer. Niektoré kultivátory disponujú aj spätným chodom. Rovnako si všímajte riadidlá a rukoväte, dôležitá je ich vhodná výška, prípadne nastavenie výšky. Ovládacie prvky by mali byť po ruke, ideálne tak, aby ste nemuseli prehmatávať. Jednoduchej obsluhe prispieva aj pohodlné nastavenie žacej výšky.

Kvalita spracovania a odolnosť

Motor musí pracovať proti veľkému odporu, preto dbajte na zvýšenú opatrnosť na úroveň spracovania. To platí predovšetkým pre motor a prevodovku. Tam je nevyhnutné kvalitné zakrytovanie a prachový filter. Budete pracovať v prašnom prostredí, mohlo by teda dôjsť k zaneseniu a následnému zadretiu stroja. Zároveň vyberajte kultivátor skôr s výkonovou rezervou. Pri náročnejšej práci sa tak nebude „trápiť“ a viac opotrebovávať. Súčasťou stroja je aj oceľový tŕň (ostroha), ten reguluje hĺbku záberu a slúži ako prirodzená brzda. Jeho uchytenie by malo byť dostatočne pevné a robustné.

Čo sa týka materiálu, nemusí nutne platiť, že plast je známkou podpriemerného spracovania. Musí byť ale pevný a použitý iba pre menej zaťažovanej časti stroja, ako sú napr. kryty. Plasty sú ľahké, odolné proti korózii a uľahčujú údržbu.

Kultivátor na trávnik podľa parametrov

Šírka záberu

Ak je záhradka iba vaša hobby, bude vám stačiť šírka prevzdušňovania medzi cca 35-60 cm so 4 nožmi. U profesionálnych modelov je to potom najčastejšie 6 súprav nožov so šírkou záberu až 80 cm a viac. Špičkové kultivátory potom ponúknu rozsah cez 1 m, prípadne manuálne nastavenie podľa obrábanej plochy. Len majte na pamäti, že čím väčšia šírka, tým väčší by mal byť aj výkon.

Dĺžka nožov

Určuje hĺbku záberu kultivátora. Rotavátor zvládne max. 15 cm, kultivátor potom 20–25 cm pri strojoch pre menšie záhradky. Hodnota 30 cm a viac platí pri profesionálnych strojoch, vyberajte však predovšetkým podľa toho, čo budete pestovať. U jednotlivých plodín sa totiž môže líšiť optimálna hĺbka sadiva.

Prevedenie a počet nožov

Rovnako ako sa líši dĺžka nožov, je rôzne aj ich prevedenie a počet. Nože môžu byť pravouhlo zakrivené, tie sú lepšie na kyprenie ľahkej alebo piesočnatej pôdy, kde sa tak ľahko nezahrabú. Kopinaté nože naopak dokážu preniknúť tým najtvrdším povrchom. Profesionálne stroje kombinujú oba spôsoby, aby dosiahli maximálny efekt.

Nože musia byť vždy vyrobené z kvalitnej ocele a ich hrúbka by mala zodpovedať výkonu stroja. Počet nožov je daný šírkou lišty, bežne sú kultivátory vybavené 4 súpravami nožov. V prípade väčšieho záberu aj 6 súpravami. Pri špičkových modeloch je možné pridávať podľa potreby ďalšie.

Rozmery

Väčšina kultivátorov má rozmery podobné kosačkám na trávu. Šírka je okolo 50-60 cm a hĺbka okolo 40-50 cm. Výška potom závisí od nastavenia rukoväte (cca od 50 cm do 140 cm). Kultivátory nie sú príliš skladné, na rozmery tak myslite predovšetkým kvôli uskladneniu mimo sezóny.

Hmotnosť

Najľahšie kultivátory môžu vážiť aj menej ako 7 kg. Pôjde ale väčšinou o jednoduché ručné stroje. Štandardom pre modely s elektrickým motorom je hmotnosť do 17 kg. U výkonných strojov so spaľovacím motorom, širokou lištou a príslušenstvom však môže hmotnosť presiahnuť aj 50 kg.

Hlučnosť

Hluk produkovaný aku a elektrickými modelmi sa pohybuje na úrovni cca 70 dB. Benzínové motory sú schopné vyvinúť hluk až na úrovni 90 a viac dB. Úplne tichý chod tak nájdete iba u ručných kultivátorov.

Pri práci s výkonným benzínovým kultivátorom oceníte kvalitné ochranné pracovné slúchadlá.

Kultivátor trávnika a jeho funkcie



Nastavenie žacej výšky

Nevyhnutná funkcia pre záhradkárov, ktorí majú záhony s rôznymi plodinami. Každá sadba totiž vyžaduje inú hĺbku. Našťastie už dnes táto funkcia patrí k štandardnej výbave väčšiny modelov.

Kolieska

Ponúknu ich predovšetkým profesionálnejšie a ťažšie kultivátory, ktoré potom nemusíte tlačiť veľkou silou. Do koliesok totiž putuje časť energie z motora.

Spätný chod

Hodí sa v okamihu, keď nemôžete s kultivátorom ďalej ani do strany. Spätný chod tak o ďalší stupeň zvyšuje priechodnosť kultivátora terénom.

Príslušenstvo ku kultivátoru

  • Prívesný vozík je užitočný v okamihu, keď potrebujete previesť sadivo alebo naopak zber. V tej chvíli oceníte vozík, ktorý je možné za niektoré kultivátory pripojiť. Vždy sa však presvedčte o kompatibilite.

  • Bubnová kosačka nemusí byť samostatným strojom. Je totiž možné ju tiež primontovať na kultivátor (v niektorých prípadoch je potrebná špeciálna ovládacia súprava) a pokosíte s ňou aj väčšie zatrávnené plochy.

  • Obracačka sena vám určite spríjemní starosť o pokosenú dlhú trávu. To oceníte predovšetkým vo chvíli, keď máte doma napr. králiky alebo iné domáce zvieratá.

  • Fréza na sneh zvyšuje úžitkovú hodnotu kultivátora, pretože vám umožňuje jeho celoročné využívanie. Rýchlo očistíte priestor pred garážou alebo vytvoríte cestičku od domu na záhradu.

  • Drvič odpadu si ľahko poradí s vetvami a ďalším organickým materiálom, ktorý je potom možné uložiť napríklad na kompost.

  • Pluhová radlica je skvelým doplnkom pre veľké záhony a menšie políčka. Kultivátor s pluhom využijete aj v zime pri odpratávaní snehu.

Ďalšie stroje na záhradu

Kosačky

Robotické kosačky

Záhradné traktory

Záhradné ridery

Krovinorezy

Vertikutátory

Rady na záver

Údržba

Pri elektrickom kultivátore musia byť všetky vetracie otvory vždy 100 % priechodné. Po každom použití by ste navyše mali stroj očistiť. V prípade benzínového motora je potrebné kontrolovať hladinu prevádzkových kvapalín a tiež udržiavať čistý vzduchový filter. Pokiaľ budete čokoľvek opravovať, mal by byť kultivátor vždy mimo prevádzky a odpojený od elektrickej siete.

Bezpečné použitie
  1. Dodržujte rady výrobcu. V každom prípade si dôkladne prečítajte manuál a prípadne aj produktové online stránky výrobcu.
  2. Používajte ochranné pomôcky, medzi ne patria pevné pracovné topánky, neprierezné rukavice, ochranné okuliare a kvalitný odev s dlhými rukávmi a nohavicami.
  3. Pred kultiváciou akéhokoľvek záhonu alebo poľa sa uistite, že je stroj v zodpovedajúcom technickom stave a 100 % funkčný.
  4. Rovnako tak by ste si mali byť istí, že sa na ploche nenachádzajú žiadne kamene, potrubie alebo elektrické vedenie.

Ďalšie užitočné články

Záhrada na jar